Skip to main content

Staff Directory

Principal
  Kristin Gonzalez (408) 423-2401 Principal
Vice Principals
  Matt Kolda (408) 423-2404 Vice Principal - Attendance, Interventions & Technology
  Kathleen MacDonald (408) 423-2409 Vice Principal - Facilities & Student Engagement
  George Niczewicz (408) 423-2402 Vice Principal - Student Supports and Interventions
  Michael Stieren (408) 423-2403 Vice Principal - Counseling, Curriculum and Instruction
ASB Office
  Diane Lash (408) 423-2428 ASB Secretary
  Kathleen MacDonald (408) 423-2409 Vice Principal - Facilities & Student Engagement
Main Office
  Emerita Botello (408) 423-2411 Attendance
  Shannon Dean (408) 423-2420 Nurse
  Caroline Gonzales (408) 423-2419 Health Clerk
  Michele Hernandez (408) 423-2406 Registrar
  Gina Parisi (408) 423-2408 Bookkeeper
  Linda Smith (408) 423-2417 Clerical Asst.
  Anna Thompson (408) 423-2410 School Secretary
Counseling
  Glenn Aby (408) 423-2425 Counselor: H - Manf
  Andrea Cabello (408) 423-2593 Counselor: Phan-Sth
  Glenna Hall (408) 423-2494 Counselor: Cook - G
  Michael La Fleur (408) 423-2412 Counselor: Mang-Pham
  Elena Mikhailova (408) 423-2462 Counselor: Sti-Z
  Christina Nelson Watkins (408) 423-2536 Counselor : A-Contreras
  Pam Pewitt (408) 423-2414 Counseling Secretary
  Maria Theresa Sullivan (408) 423-2575 Counseling Secretary
College and Career Center
  Michelle Aggarwal (408) 423-2531 College and Career
Library
  Rhonda Biggs (408) 423-2448 Library Media Assistant
  Kathleen Smoot 14084232431 Librarian
Performing Arts Center
  Jennifer Kohler (408) 423-2597 Theater Technician
Maker Space
  Samuel Santos (408) 423-2534 ex: 2534 Design Lab Technician
School Psychologist
  Shelby Bartlett (408) 423-2592 School Psychologist
  Samantha Herman (408) 423-2453 School Psychologist
ELSAT
  Natalie Lescano (408) 423-2422 English Language Support Assessment Technician
Vocational Education
  Kathy Lane (408) 423-2259 ex: 2691 Vocational Specialist
  Edson Sanchez (408) 829-4707 Vocational Technician
Wellness Program
  Sharon Kwan (408) 423-2416 Wellness Coordinator
Teachers
  Philip Aduan (408) 423-2456 Teacher
  Sandra Alfonso (408) 423-2578 World Language (Spanish)
  Jozef Antolin (408) 423-2538 CTE/Automotive Technology, Auto Club Advisor, Hot Rodders of Tomorrow Coach
  Janet Armstrong (408) 423-2483 Teacher - ROP Retail Sales
  Adrienne Aubry (408) 423-2557 CTE (Digital Media, Video Production), Digital Media Art Club Advisor, A/V Club
  Michael (David) Baumgartner (408) 423-2470 Resource Specialist
  William Beadell (408) 423-2513 Science Department
  Andrew Bennett (408) 423-2457 Social Science, Model UN Club Adviser
  Christina Brown Teacher
  Mike Buncic (408) 423-2544 Science, Department Chairperson, Health Sciences Club Adviser
  Daniel Burkhead (408) 423-2585 English, Girls JV Soccer Coach, Girls JV Lacrosse Coach
  Vance Campbell (408) 423-2475 Teacher
  Rosana Cayabyab-Vratny (408) 423-2558 Science, TOH Advisor
  Daniel Chaid (408) 423-2584 Social Science
  Robert Chapman (408) 423-2516 Social Science
  Kenny Contreras (408) 423-2574 Mathematics Teacher, Link Crew Coordinator, Tutoring Program Teacher
  Camille Courey (408) 423-2519 English, M.E.S.A. Adviser
  Julie Covey (408) 423-2501 World Language (Spanish)
  Andrew Cox (408) 423-2528 Teacher
  Cecile Cummings (408) 423-2450 Special Education, Life Skills, Best Buddies Club Advisor
  David Currie (408) 423-2452 Physical Education
  Clarissa D'Souza (408) 423-2508 Teacher
  Teddi Duffy (408) 423-2562 AVID
  Deana Dutton (408) 423-2572 Science, c/o 2022 Advisor, Softball Coach
  Paula Estioko (408) 423-2587 Visual Performing Arts, Anime Club Advisor, Korean Drama Club Advisor
  Harrison Feain (408) 423-2530 Teacher
  Joycelyn Flores (408) 423-2440 Special Education, SAI Life Skills
  Woody Freitas (408) 423-2435 Physical Education, Football Coach
  Olga Galperin (408) 423-2471 Mathematics and Computer Science Teacher, Girls Who Code Advisor
  Frank Gilfillan (408) 423-2439 Teacher
  Marc Gish (408) 423-2537 Special Education / Life Skills
  Nigel Gully (408) 423-2518 ex: 2518 English Teacher
  Rosella Guttadauro (408) 423-2561 English, Dpt. Chair, Creative Writing Advisor, Active Students Against Cancer
  Velia Gándara-Solís (408) 423-2514 World Language (Spanish), Dpt. Ch., Link Crew Coordinator, Latino Student Union
  Karen Hardy (408) 423-2571 Mathematics, Computer Sci., S-Club Advisor, Programming Club Advisor, Robotics
  Dunia Hassan (408) 423-2565 World Language (Spanish)
  Bill Haughney (408) 423-2517 Mathematics, SAI Teacher (Mathematics)
  Craig Hedlund (408) 423-2568 Mathematics, Dept. Chair, CSF Advisor
  Jennifer Hight (408) 423-2582 Social Science, Model UN Advisor
  Erin Hughes Teacher
  Matthew Huth (408) 423-2546 P.E. Health, C/O 2020 Advisor, Football, Head Varsity Baseball Coach
  Rila Hwang (408) 423-2565 Mathematics, Key Club Advisor
  David Iverson (408) 423-2507 Science, Department Chair, CSF Advisor
  Ian Jackson (408) 423-2527 English, Journalism, MSA Advisor
  Chad Jenkins (408) 423-2535 Mathematics, C/O 2019 Class Advisor
  Karine Khurshudyan (408) 423-2563 World Language (Spanish)
  Kelly Kosuga (408) 423-2455 World Language (Japanese)
  Gregory Kraintz (408) 423-2553 Mathematics
  Sang Hee Krause Teacher
  Kori Kurbiel (408) 423-2570 SAI Teacher (Social Science)
  Lillian Kwiatkowski (408) 423-2437 Mathematics, Computer Science, FASA Advisor
  Margit Look Henry (408) 423-2502 SAI Teacher (English/Study Skills)
  April Lujan (408) 423-2434 Physical Education, Health, Girls Varsity Volleyball Coach
  Amy Magagna (408) 423-2427 Special Education Teacher, LIfe Skills, GSMA Advisor, Best Buddies Advisor
  Rizi Manzon (408) 423-2479 CTE (Culinary Hospitality And Management Program (CHAMP) Pathway), FCCLA
  Mecherie McGilvery (408) 423-2443 Physical Education
  Michael McQuade (408) 423-2560 Science
  Melissa Miguel-Felipe Teacher
  Tomas Montes (408) 423-2495 SAI Teacher (English), C/O 2020 Advisor, Boys Varsity Soccer Coach
  Heather Morton (408) 423-2503 Visual and Performing Arts, Intro to Art, AP Drawing and 2 Dimensional Design,
  Jeff Muralt (408) 423-2533 Mathematics, Computer Science, FCA Advisor, Boys Tennis Coach
  Elia Neto (408) 423-2549 Physical Education
  Thuy Nishio (408) 423-2525 World Language (French), French Club Advisor, Chinese Club Advisor
  Arianna Nuti (408) 423-2573 English, JV Girls Volleyball Coach
  Mark Ooka (408) 423-2504 English
  Yvonne Park Teacher
  Amy Peoples (408) 423-2547 World Language (French), AVID
  Piper Phillips (408) 423-2586 Teacher
  Chloe Pounds (408) 423-2466 Teacher
  Mark Rabe (408) 423-2506 Teacher
  Anthony Raffetto (408) 423-2583 Career Technical Education (Business) DECA Advisor
  Joey Rebustes (408) 423-2591 Mathematics
  Rhodora Rebustes (408) 423-2551 Mathematics
  Griselda Renteria (408) 423-2580 Resource Specialist
  Rex Riley (408) 423-2472 Mathematics, Math Club Advisor
  Claire Robson (408) 423-2518 English,Theater, Wilcox Stage Company
  Paul Rosa (408) 423-2447 Physical Education, Athletic Director, Head Football Coach
  Erik Rutgers (408) 423-2530 SAI Teacher (Science), Thespian Adviser, Varsity Football
  Anna Santana (408) 423-2550 World Language (Spanish)
  Kimberley Scott (408) 423-2429 Resource Specialist
  Stephanie Scott-Townsend (408) 423-2566 Social Science
  Becki Shuler (408) 423-2590 ex: 2590 Teacher
  Alla Sidorova (408) 423-6529 Mathematics, Slavic Union and Support for EL Clubs Advisor, After School Tutor
  Steven Simoni (408) 423-2512 Social Science
  Quan Sims Teacher
  Mary Pat Slate (408) 423-2559 Science, c/o 2021 Advisor, Wilcox Animal Group (WAG) Advisor
  Ryan Soykin (408) 423-2588 Social Science, Acts of Random Kindness Club Advisor
  Mrs. Nalinee Srinivasan (408) 423-2548 Science, Indian Club,& Biology Club Advisor
  Yana Staroselsky Costa (408) 423-2523 ELD
  Janna Stone (408) 423-2579 English
  Laura Stott Hardesty (408) 423-2589 English, Reading Intervention, Athletic Director
  Mark Stott (408) 423-2505 Social Science, Outlet Club Advisor
  Itsuko Tamaki (Suzuki) (408) 423-2576 World Language (Japanese), Japanese Club Advisor
  Cathy Thornton (408) 423-2491 Resource Specialist, Animal Assisted Happiness Club Advisor
  Kristin Traudt (408) 423-2581 English and Career Technical Education (ROP Retail Sales)
  Mindy Trisko (408) 423-2542 CTE (Fashion Design, Individual & Family Life, On Your Own)
  James Unangst (408) 423-2460 Physical Education
  Christopher Vargas (408) 423-2520 Science
  Jennifer Woo (408) 423-2564 World Language (Spanish), Spanish Club Advisor, Sister Cities Co-Advisor